Reklama 
 
Diskusné fórum 
 
Hlavná stránka 
 
 
    Menu
Bulharsko
Chorvátsko
Cyprus
Čierna Hora
Egypt
Francúzsko
Grécko
Jordánsko
Kanárske ostrovy
Kapverdské ostrovy
Katar
Keňa
Korzika
Madeira
Maledivy
Malta
Maurícius
Mexiko
Nový Zéland
Portugalsko
Spojené arabské emiráty
Srí Lanka
Španielsko
Taliansko
Tunis
Turecko

DISKUSNÉ FÓRUM

Hlavná stránka

Kontakt


NENAŠLI ste čo ste hľadali?
Použite VYHĽADÁVANIE :)
 

KorzikaVšeobecné informácie


Zaviažte mi oči a ja vám poviem, keď sa budeme blížiť ku brehom Korziky, vravel kedysi Napoleon Bonaparte o svojom rodnom ostrove. Od tých čias sa Korzika v mnohom zmenila, ale prenikavá vôňa macchií sprevádza ich obyvateľov i návštevníkov dodnes. Zatiaľ čo plynie život na ostrove kľudne, v lete s príchodom turistickej sezóny nastáva rušná doba, kedy je treba zarobiť si na zvyšnú časť roka - veď turistika dnes predstavuje hlavný zdroj príjmov vačšiny obyvateľov.

Veľkou výhodou Korziky je jej relatívne malá rozloha a teda ľahká dostupnosť vačšiny oblastí ostrova: autom či autobusom sa za pol hodinku môžete presunúť z rozpáleného pobrežia do chladivého tieňa horských lesov, na bicykli vám to bude trvať rovnako dlho - avšak v opačnom smere. Táto skutočnosť, spolu s unikátnou prírodnou a tradične stabilným počasím, radí Korziku k vyhľadávaným cieľom turistov.

Po pristátí v Bastii, kam mieria trajekty z väčšiny talianskych prístavov, budete ihneď pohltení kúzlom ostrovného života.
Ruch tohoto prístavného mesta však ostro kontrastuje s kľudným životom horských dediniek a mestečiek - vydajme sa napríklad priamo do srdca Korziky.
Diaľnica z Bastie do Corte vedie najskôr pozdĺž pobrežia, ale hneď po niekoľkých kilometroch sa ostro stáča do vnútrozemia. Tu najskôr sleduje divokú rieku Golo a potom sa primyká k železničnej úzkorozchodnej trati, projektovanej Eiffelom, ktorá spája dve najväčšie mestá ostrova Bastiu a Ajaccio. Mesto Corte leží priamo pod skalnatými štítmi hôr a už z ďiaľky ju poznáme podľa typickej janovskej veže, vystavanej na pahorku nad mestom.


Corte bývalo v rokoch 1755-69,kedy prebiehala takzvaná korzická oslobodzovacia vojna, tajným hlavným mestom Korziky. Hlavnou postavou toho času bol Pascal Paoli, ktorého sochu môžeme nájsť na námestí. Určite si ale nenechajte ujsť prechádzku úzkymi uličkami, ktoré vás zavedú na vyhliadkovú vežu nad mestom. Západným smerom je možné zahliadnuť otvárajúcu sa rieku Restonica, pozdĺž nej vedie trinásť kilometrová, neuveriteľne úzka a prudká diaľnička , končiaca na parkovisku pri horských salašoch Bergerie di Grotelle. Po prehliadke salašov môžete pokračovať peši po stúpajúcej ceste k horským jazerám Mello a Capitello, kde sa ešte na jar nachádzajú zvyšky snehu - teplotné rozdiely oproti Corte môžu byť až dvadsať stupňov.

Z Corte sa tak môžete vydať naprieč hlavným horským hrebeňom smerom k západnému pobrežiu, do mesta Porto. Pri stúpaní do sedla budete prechádzať najväčším lesom Korziky, prevažne tvoreným korzickou varietou borovice čiernej. Jedná sa o mohutné stromy, až 50 m vysoké , s dlhými ihlicami a veľkými šiškami. Hrebeň hôr prekonáva ďialnice v 1477 metrov vysokom sedle Col de Verghio, ktoré je najvyšším ďialničným bodom Korziky.

V závere 35km klesania do Porta sa ďialnica tesne primyká ku skalám a prepletá sa k miestami až 600 m hlbokým kaňonom Spellunca. Do kaňonu je možné sa dostať po ďialnici z dedinky Ota, pešia cesta začína pri moste cez rieku a vedie pozdĺž dravého potoka s mnohými miestami lákajúcimi na kúpanie.

Porto patrí bezpochyby k najmalebnejším korzickým prístavom. Dominantou je strážna veža, vybudovaná v polovici 16. storočia Janovčanmi, teraz vyhľadávaná milovníkmi romantiky - a je z nej najkrajší pohľad na zapadajúce slnko. Okrem už spomenutého ponúka Porto navštevníkom ďalšie všestranné využitie: môžete sa vydať na bicykli pozdĺž pobrežia a zakotviť na jednej z mnohých pláži, môžete sa potápať, alebo sa vydať na poldennú vyhliadkovú plavbu do morskej rezervácie Scandola. Asi 7 km od Porta smerom na juh narazíte na ďalší unikát: skalné mesto Calanche. Skaly z oranžovej žuly boli pôsobením prírodných živlov premenené na bizardné útvary. Skalným mestom vedie niekoľko vychádzkových okruhov, jedna cesta končí na previsnutej plošine asi 300 metrov nad morom.

Ďalej na juh pozdĺž divokého západného pobrežia narazíte na najväčšie korzické mesto Ajaccio. Okrem toho, že sa tu narodil Napoleon, je mesto zaujímavé i množstvom kaviarní a krčmičiek, ktoré ponúkajú vynikajúcu stredomorskú kuchyňu, vrátane morských lahôdok. Pokiaľ ale chcete ochutnať niečo naozaj miestne, doporučuje sa miestne bravčové - prasatá totiž na Korzike žijú polodivoko a vďaka ich obľube v jedlých gaštanoch má ich mäso zvláštnu korenistú chuť.
Pravou perlou Korziky však nie je Ajaccio, ale najjužnejšie položené Bonifacio. Mesto Bonifacio bolo postavené na vápencovom útese, ktorý vytváre poloostrov a krásny prístav. Takto v izoláciii od zvyšku ostrova, vypracovalo si Bonifacio vlastnú atmosféru, ktorá je viacej talianska, nez francúzska. Rozhodne nevynechajte prechádzku starým mestom a prístavom. Najkrajší pohľad na mesto je ale z mora - vyhliadkové člny odchádzajú každú chvíľu, plavba trvá asi hodinu a stojí 50 frankov. Iná možnosť je prechádzka pozdĺž útesu, odkiaľ je za dobrého počasia možnosť vidieť neďalekú Sardíniu.

Turisti vracajúci sa z Bonifacia späť do Bastie, prichádzajú o mnohé zážitky, pokiaľ vynechajú zachádzku do hôr do oblasti Col de Bavella. Po dlhom stúpaní k masívu Ospedale, na ktorého vrchole sa otvára fantastický rozhľad, sa ďialnica vnorí do horského lesa. Niekoľko kilometrov za priehradou /zdroj pitnej vody/ začína vpravo pri ďialnici asi hodinová vychádzka k vodopádu Piscia di Gallo - doslova "čúrajúci kohútik". Vodopád ale býva niekedy, väčšinou v parných letných dňoch, vyschnutý. Po ďalších asi dvadsiatich kilometroch príjemnej cesty sa otvára pohľad na dedinu Zonza, za ňou je možné zahliadnuť panorámu
ôsmich veží Bevelly - unikátny skalný masív s mnohými horolezeckými stenami a turistickými cestami. Vačšina ciest vychádza priamo zo sedla Col de Bavella, ale i keď nie je čas na dlhší výlet, predsa stojí za to sa tu zastaviť a obdivovať vetrom tvarované koruny korzických borovíc. Posledné prekvapenie však na návštevníkov teraz len čaká: po asi 20 km jazdy úzkymi serpentínami sa dostanete k mostu cez potok Polischellu. Tu zaparkujete alebo uzamknete bicykel , a vydáte sa proti prúdu potoka. Už po asi 10 minútach dôjdete k prvému jazierku s vodopádom. Voda je krištáľovo čistá a v horských letných dňoch veľmi osviežujúca. pokiaľ vo vás drieme duša dobrodruha - objaviteľa, môžete sa vydať ďalej proti prúdu potoka a prezkúmať ďalších 14 kaskád. Jedná sa prakticky o "plaveckú túru", spestrenú pri zdolávaní vodopádov lezeckými partiami, od tretej kaskády vyššie je však niekoľko náročných miest a táto partia sa doporučuje len veľmi skúseným. Odmenou za úsilie a mokré topánky sú nádherné zastavenia v jedinečnom kúte Korziky.


Základné informácie


Ofciálny názov:
Autonómny kraj Korzika

Hlavné mesto:
Ajaccio

Štátne zriadenie:


Rozloha:

Náboženstvo:
katolíci

Úradný jazyk:
francúzština, korzičtina

Časový posun:
Štandardný čas: GMT +1

Zdroj: invia.skDOVOLENKA NA SLOVENSKU.
Chaty, chalupy, hotely a penzióny v najkrajších kútoch Slovenska www.dovolenky.sk

© CESTOVKY.sk