Reklama 
 
Diskusné fórum 
 
Hlavná stránka 
 
 
    Menu
Bulharsko
Chorvátsko
Cyprus
Čierna Hora
Egypt
Francúzsko
Grécko
Jordánsko
Kanárske ostrovy
Kapverdské ostrovy
Katar
Keňa
Korzika
Madeira
Maledivy
Malta
Maurícius
Mexiko
Nový Zéland
Portugalsko
Spojené arabské emiráty
Srí Lanka
Španielsko
Taliansko
Tunis
Turecko

DISKUSNÉ FÓRUM

Hlavná stránka

Kontakt


NENAŠLI ste čo ste hľadali?
Použite VYHĽADÁVANIE :)
 

BulharskoVstupné formality


Cestovné doklady

Do Bulharska sa cestuje na platný pas SR, ktorý musí byť platný ešte 3 mesiace po vycestovaní z Bulharska.
Vodiči motorových vozidiel musia mať vodičský preukaz, technický preukaz, tzv. zelenú kartu. Čo sa týka požičaných alebo firemných vozidiel, musí mať vodič plnú moc od majiteľa vozidla ( s prekladom do bulharčiny alebo do niektorého svetového jazyka, najlepšie do angličtiny) a jednoznačne riešený vzťah k požičanému vozidlu. Pokiaľ tomu tak nie je, vozidlo nemusí byť vpustené na územie BR.


Víza

Podmienky vstupu slovenských občanov do krajiny určuje bezvízový režim medzi oboma štátmi na dobu neprekračujúcu 90 dní v jednom polroku (platné od 08.07.2005) za podmienky, že počas pobytu nebude vykonávaná pracovná činnosť (dohoda č. 64/1996 Z.z.).
Všetky bulharské hraničné priechody sú prepojené počítačovou technikou so zoznamom nežiadúcich osôb a v súlade so Zákonom o pobyte cudzincov v BR sú colné a pasové orgány oprávnené zadržať štátneho príslušníka iného štátu, ak sa proti nemu vedie administratívne alebo trestné konanie, až do vyriešenia prípadu. Súčasne prebieha čoraz prísnejšia hraničná kontrola (preverovanie dostatočného finančného zabezpečenia cesty, zdravotné poistenie a pod.) za účelom eliminácie počtu turistov bez prostriedkov.
Od júla 2003 prestali bulharské orgány vydávať cudzincom pri vstupe na územie Bulharska tzv. štatistické karty, kde je uvedené, či cudzinec bude zotrvávať alebo tranzitovať územím Bulharska. Štatistické karty sú vydávané len tým cudzincom, ktorí cestujú s osobnou zbraňou. Na hraničnom priechode cudzinec obdrží razítko do cestovného dokladu, pokiaľ deklaruje tranzit, musí krajinu opustiť do 24 hodín. Podľa zákona o cudzincoch v BR sa trestá vysokou pokutou, alebo je pobyt v BR na určitú dobu zakázaný tomu cudzincovi, ktorý zostal v krajine po uplynutí povolenej doby k pobytu. Cudzinec vstupujúci do BR musí mať potrebné finančné prostriedky na náklady spojené s pobytom a potrebné finančné prostriedky na opustenie krajiny. Po príjazde do miesta svojho pobytu sa musí prihlásiť na príslušnom oddelení miestnej polície do 5 dní. Hotely a pod. ubytovacie zariadenia vykonávajú prihlásenie k pobytu cudzinca automaticky. V prípade ubytovania v súkromí je povinnosťou ubytovateľa registrovať cudzinca.


Colné a devízové predpisy

Colné predpisy v zásade zodpovedajú našim, teda turista na cestu do BR by mal mať primerané množstvo potravín, alkoholu atď.. Jedná sa o nasledujúce limity pre bezcolný dovoz napr.:

Tabakové výrobky: cigarety 200 ks; dútniky do 30 gr váhy/ks 100 ks alebo dútniky nad 30 gr. 50 ks; tabak 250 gr.
Alkohol 1 liter; destilované nápoje do 22% obsahu alkoholu 2 litre, šumivé alebo nešumivé vína 2 litre.
Káva: 500 gr, kávový extrakt 200 gr, čaj 100 gr, čajový extrakt 40 gr.
Parfémy: 50 gr, toaletná voda 250 ml.
Lieky: množstvo a druh zodpovedajúce osobnej potrebe cestujúceho.

Pri dovoze do BR se môže celková hodnota tovaru pre vlastnú potrebu u jednej osoby pohybovať do 100,-USD a u občana mladšieho 16 rokov 50,- USD.

Poistenie pre cesty do BR se odporúča vybavovať pred cestou v SR, pokiaľ turisti necestujú s cestovnou kanceláriou, ktorá svojich klientov poisťuje.

Výmena valút nie je v BR povinná. Zmeniť valuty je možné v každej zmenárni (na hraničných priechodoch, v mestách, v letoviskách aj na vidieku). Pokiaľ je celková hodnota dovážaných alebo vyvážaných valút vyššia ako 8 000,- BGL, existuje v BR povinnosť tieto valuty deklarovať na hraničnom priechode pri vstupe do krajiny alebo výstupe z nej.


Zdravie

Od 1.1.2002 je nutné, aby mal každý cudzinec vstupujúci na územie Bulharska, zdravotné poistenie. Povinné očkovanie sa nevyžaduje. Od júla 2004 je v platnosti nové nariadenie o povinnom zdravotnom poistení pre cudzincov, ktorí sa krátkodobo zdržujú na území BR, alebo ním tranzitujú. Cudzinec musí byť pri krátkodobom pobyte (do 90 dní) alebo pri tranzite územím BR vybavený povinne poistkou pokrývajúcou náklady na ošetrenie a liečbu v zdravotníckych zariadeniach pri náhlych onemocneniach a úrazoch v minimálnej čiastke vo výške 12 000 BGN (cca 238 000 Sk).
Úroveň lekárskeho ošetrenia síce nie je zlá, avšak ovplyňuje ju stav zdravotníckych a nemocničných zariadení a nedostatok liekov. Všetky súkromné zdravotnícke zariadenia vykonávajú ošetrenie oproti úhrade.

Zdroj: invia.skDOVOLENKA NA SLOVENSKU.
Chaty, chalupy, hotely a penzióny v najkrajších kútoch Slovenska www.dovolenky.sk

© CESTOVKY.sk