Reklama 
 
Diskusné fórum 
 
Hlavná stránka 
 
 
    Menu
Bulharsko
Chorvátsko
Cyprus
Čierna Hora
Egypt
Francúzsko
Grécko
Jordánsko
Kanárske ostrovy
Kapverdské ostrovy
Katar
Keňa
Korzika
Madeira
Maledivy
Malta
Maurícius
Mexiko
Nový Zéland
Portugalsko
Spojené arabské emiráty
Srí Lanka
Španielsko
Taliansko
Tunis
Turecko

DISKUSNÉ FÓRUM

Hlavná stránka

Kontakt


NENAŠLI ste čo ste hľadali?
Použite VYHĽADÁVANIE :)
 

Chorvátsko



Najobľúbenejšie destinácie


Baška Voda
Niekdajšia malá rybárska osada, asi 10 km vzdialená od mesta Makarska, sa premenila v obľúbené letovisko, ležiace v pokojnej zátoke. Meno osady je odvodené od výbornej vody, ktorej pramene tu vyvierajú. Dlhá pláž, more s čistou vodou, promenáda lemovaná hotelmi, borové lesy, vinice i olivové háje v okolí, to všetko spoločne s dobrými službami sem láka každoročne veľké množstvo hostí. Známe sú tunajšie prímorské bary situované priamo na piesčité pláže na brehu mora. Príjemnou prechádzkou možno prísť do neďalekej Brely.

Biograd Na Moru
Obľúbené mestečko, ktoré v minulosti bývalo sídlom chorvátskych kráľov, sa rozkladá medzi zálivmi Solin a Bošana. Biograd je mesto s neobyčajne bohatou minulosťou, z niekdajšej nádhery kráľovského mesta sa zachovali len fragmenty stien a základy antických a stredovekých stavieb. Dnes je mestečko živým a obľúbeným letoviskom s množstvom obchodíkov, reštaurácií, barov a diskoték a príjemnou, tôňovou promenádou. Je tiež ideálnym východiskovým bodom mnoho výletov, najmä do blízkych národných parkov Krka a Kornati. Krásne kúpanie zaručujú rozľahlé okruhliakové pláže obklopené borovými lesmi. Športové vyžitie je tu tiež bohaté: jachting (škola), potápanie (škola), veľké tenisové stredisko, plážový volejbal a iné loptové hry. Požičovňa športových potrieb.

Blace

Brač
Tretí najväčší ostrov v Chorvátsku láka k stráveniu pokojnej a romantickej dovolenky s výbornými klimatickými podmienkami a bujnou vegetáciou. Ostrov prekvapí nielen bohatou históriou, ale i jedinečnou stredomorskou prírodou. Pestuje sa tu vinič, višne, olivovníky a mandle.

Cirkvenica
Pôvodne na mieste dnešného mesta stála rímska osada, svoje meno mesto dostalo podľa kostola – Crkva, ktorý bol postavený v 15. storočí. Neskôr bol prestavaný na kláštor, ktorý v dnešnej dobe slúži turistom ako hotel. Kúpeľné mesto ležiace na pobreží cca 33 km južne od Rijeky je zasadené v malebnej krajine s bujnou vegetáciou. Mierne sa do mora klesajúce pláže plné okruhliakov sú zvlášť vhodné pre deti a neplavcov.

Dalmácia

Drašnice
Neveľké mestečko, ktorého vzhľad výrazne ovplyvňujú dodnes terasy, ktoré pred stáročím vybudovali tunajší obyvatelia k pestovaniu plodín. Pestuje sa predovšetkým vinič a olivovníky. Obyvateľstvo sa zabýva tiež rybolovom. Je to príjemné miesto pre pokojnú, menej náročnú dovolenku. Kúpanie je tu na krásnych malých plážach s typickými drobnými okruhliakmi a hrubým pieskom, ktoré sú charakteristické pre Makarskú riviéru. Časť pláží je pred slnečným žiarením chránená borovým porastom.

Dubrovník
Mesto je významný osobný prístav a jedno z najnavštevovanejších turistických miest na chorvátskom Jadrane. Patrí medzi najcennejšie pamiatkové komplexy v juhovýchodnej Európe a je zaradený do celosvetového zoznamu kultúrneho dedičstva organizácie UNESCO. Pre svoje veľmi priaznivé klíma a chránenú polohu je Dubrovník s obľubou navštevovaný ako letné i zimné prímorské kúpele. Vysoký je počet hodín slnečného svitu - 2 554 hodín ročne. Vďaka svojej polohe v romantických zálivoch s čistou vodou a udržiavanými plážami ponúka vedľa seba kolorit historickej metropole i neporušenosť prírodných areálov, ktorých subtropická vegetácia lemuje všetky tunajšie pláže. Najmä polostrov Lapad, ležiaci v kúpeľnej časti Dubrovníku, ponúka skutočne jedinečné možnosti pre letnú prímorskú rekreáciu uprostred zelenej prírody, bez seba menšieho vplyvu mestskej kultúry.

Gradac
Príjemné letovisko je najjužnejším bodom Makarskej riviéry. Je to niekdajšia rybárska dedina, ktorá vznikla na mieste rímskej osady Labineca. V obci sú zachované zvyšky rímskych stavieb a opevnení so strážnou vežou zo 17. storočia na obranu proti Turkom. Krásna pláž plná okruhliakov s miernym vstupom do mora Gornja Vala v južnej časti obce, na ktorú je krásny pohľad od prístavu, je pokladaná za jednu z najkrajších v Dalmácii. Obľúbeným cieľom výletníkov sú neďaleká sladkovodné krasové Bačinské jazerá s malebnou prírodnou scenériou a hojnosťou rýb. Výhodou tohto strediska je jeho južná poloha s najvyšším počtom slnečných dní a najvyššou teplotou vody v mori v celej oblasti Makarskej riviéry.

Hvar
Príjemné letovisko je najjužnejším bodom Makarskej riviéry. Je to niekdajšia rybárska dedina, ktorá vznikla na mieste rímskej osady Labineca. V obci sú zachované zvyšky rímskych stavieb a opevnení so strážnou vežou zo 17. storočia na obranu proti Turkom. Krásna pláž plná okruhliakov s miernym vstupom do mora Gornja Vala v južnej časti obce, na ktorú je krásny pohľad od prístavu, je pokladaná za jednu z najkrajších v Dalmácii. Obľúbeným cieľom výletníkov sú neďaleká sladkovodné krasové Bačinské jazerá s malebnou prírodnou scenériou a hojnosťou rýb. Výhodou tohto strediska je jeho južná poloha s najvyšším počtom slnečných dní a najvyššou teplotou vody v mori v celej oblasti Makarskej riviéry.

Istria
Zelené borovice, modré more a biele skaly sú charakteristickými znakmi Istrie, ktorá je najrozsiahlejším polostrovom Jadranu a tiež najväčšou rekreačnou oblasťou Chorvátska. Je to kraj, kde harmonicky splývajú antický amfiteáter, stredoveké baziliky a kamenné mestečká s modernými turistickými komplexmi s všetkým kultúrnym a športovým vybavením, bohatou ponukou obchodov a životom, ktorý uspokojí i náročných hostí. Najviac letovísk, hotelov a kempov nájdeme na západnom pobreží, ktoré je prevažne nízke, bohato členité s mnohými zátokami obklopenými prehriatymi skaliskami. Krásna príroda, čisté more, dobre vybavené turistické centrá a pohostinné obyvateľstvo sú hlavným, avšak nie jediným dôvodom, prečo tisíce turistov zo všetkých častí Európy prichádzajú každoročne na istrijskú riviéru.

Južná Dalmácia
Južná Dalmácia je oblasť, ktorú možno charakterizovať ako kraj veľkých protikladov, ako oblasť, rozpadajúcu sa na niekoľko úplne odlišných rôznorodých častí, ktoré vzájomne nemajú mnoho spoločného. Veľké turistické centrá sa tu striedajú s pokojnými kútmi, členité pobrežie ponúka miesta, kde možno nájsť rušný život a zábavu rovnako ako pomerný pokoj pre oddych. I keď je pobrežie prevažne skalnaté, v každej oblasti sú okruhliakové i piesčité pláže. Vďaka morským prúdom a smeru ich pohybu, nenájdete na celom jadranskom pobreží čistejšie a priezračnejšie more.

Klek
Letovisko v hlbokom zálive, oddeľujúcim polostrov Pelješac od pevniny. Historicky je zaujímavé, že toto miesto postúpila kedysi Dubrovnícka správa bosenským Turkom, aby im umožnila prístup k moru a tak si zaistila ochranu proti svojim ďalším nepriateľom. V neďalekom Neumu ústi k moru úzky vnútrozemský koridor, patriaci Bosenskej republike. Toto územie sa prechádza bez akýchkoľvek prekážok a formalít a je obľúbeným nákupným miestom Chorvátov z blízkeho okolia. Asi 90 kilometrov smerom na juh leží perla južnej Dalmácie - Dubrovník.

Komarna

Korčuľa
Ostrov Korčuľa je najnavštevovanejší z juhodalmátskych ostrovov. Leží medzi Hvarem a Lastovem juhozápadne od polostrova Pelješac a je považovaný za najzelenší ostrov Jadranu. Má príjemné podnebie s vysokým počtom hodín slnečného svitu. Jeho terén sa zdvíha do výšky 568 m, na pobreží a priľahlých ostrovčekoch sú prekrásne pláže plné okruhliakov.

Krk
Najväčší ostrov Jadranu bol osídlený od nepamäti. Jeho poloha v hlbokom zálive, chráneným pred studenými vetrami, na juhozápade bohato zalesneným a na východe lemovaným pohorím Velebit, lákala mnohých osadníkov a dobyvateľov. Ostrov má krásne pláže plné okruhliakov najmä v stredisku Baška. S pevninou je ostrov spojený unikátnym mostom i radou lodných liniek. Starobylé mestečko Krk leží v juhozápadnej časti rovnako menného ostrova. Historické jadro mesta stojí na úzkej pevnine oddeľujúcej dve zátoky. Usporiadanie uličiek a domov je takmer rovnaké ako pred niekoľkými sto rokmi. V tomto štýle boli upravené i mestské hradby z 12. storočia so štyrmi vstupnými bránami. V neďalekej zátoke Dražica sú ideálne podmienky ku kúpaniu i pre neplavcov, s peknou plážou. V meste je niekoľko športových centier ponúkajúcich tenis, minigolf, stolný tenis či potápanie.

Kvarner
Kvarnerský záliv sa rozprestiera od Opatijskej riviéry po ostrov Pag na juhu a oblieva ostrovy Krk, Cres, Lošinj a Rab. Zo západnej strany je pred nepriaznivými klimatickými podmienkami chránený pohorím Učka, čo zaručuje tunajšie veľmi krásne počasie. Kvarnerská riviéra má veľmi dlhú turistickú tradíciu, väčšina miest sú staré chýrne kúpeľné strediská siahajúce svojou tradíciou do druhej polovice 19. storočia, ktoré sú využívané k liečbe kožných chorôb a chorôb dýchacích ciest. Táto oblasť je veľmi bohatá na stredomorskú i subtropickú vegetáciu.

Lanterna
Malý polostrov, kde sa rozrástlo živé kvalitné rovnako menné letovisko uprostred pekného lesoparku s typickými istrijskými plážami z okruhliakov, kameňov a s doplnenými betónovými plátmi. Letovisko ponúka bohaté športové využitie: windsurfing, vodné lyžovanie, potápanie, (potápačské stredisko), jachting, jazda na koni, paragliding, tenis, plážový volejbal, minigolf, stolný tenis, futbal, basketbal, hádzaná, bedminton.

Lošinj
Ostrov vyniká špeciálnou liečivou klímou, ku ktorej prispieva i množstvo rôznorodej vegetácie. Tá spoločne s morským vzduchom pôsobí blahodarne najmä pri dýchacích ťažkostiach a alergických reakciách na pele. Špecifické mikroklíma s absolútne čistým vzduchom je spôsobené situovaním ostrova ďaleko od pevniny uprostred veľmi čistej časti otvoreného Jadranského mora, ktorého vody omývajú ostrov zo všetkých strán.

Makarska
Tvorí centrum Makarskej riviéry a zároveň je považovaná za turistické centrum celej Dalmácie. Leží na úpätí mohutného horského masívu Biokovo v prírodnom prístave medzi mysom Osejeva a polostrovom Sv. Petra. Historické jadro, postavené v benátskom slohu s úzkymi uličkami, reštauráciami, kaviarničkami a obchodíkmi, sa rozkladá pozdĺž krásnej pobrežnej promenády, lemovanej storočnými palmami. Makarska, rovnako ako väčšina letovísk tejto riviéry, ponúka predovšetkým kvalitné kúpanie v priezračne čistom mori, slnenie na bielych plážach plných okruhliakov a oddych v tieni mohutných pínií, ktoré lemujú celé pobrežie.

Murter
Jedná sa o malý ostrov spojený s pevninou mostom, ktorý leží prakticky uprostred Dalmátskeho pobrežia medzi Zadarom a Splitom asi 30 km severne od mesta Šibenik. Výhodou je rýchly a ľahký prístup do dvoch národných parkov v okolí, t.j. horského národného parku Paklenica zameraného na vysokohorskú turistiku a národného parku Krka so slávnymi vodopádmi. Ideálna oblasť tiež pre jachting, rybolov, windsurfing. Letovisko Murter - Murter má mestskú pláž v zátoke Hramina, ďalšia pláž je v susednej Zadraće (piesok a malé okruhliaky), bezplatná. Najkrajšia pláž leží v pomerne veľkej piesočnej zátoke Slanica na západnom brehu ostrova. Je obklopená borovým lesom, má pozvoľné klesanie a býva značne vyťažená (za parkovanie sa platí cca 10 kún). Dobré možnosti kúpania sú i v ďalších zátokách v okolí (napr. na pláži Čigrada - 3 km) a na ostrovčekoch, ktorých je v blízkosti celá rada. Má dobré podmienky pre vodné športy, predovšetkým pre jachting, windsurfing, potápanie, podmorský rybolov. Z ďalších športov: tenis, malý futbal, basketbal.

Neum
Leží neďaleko letoviska Klek. Ústi tu k moru úzky vnútrozemský koridor, patriaci Bosenskej republike. Toto územie sa prechádza bez akýchkoľvek prekážok a formalít a je obľúbeným nákupným miestom Chorvátov z blízkeho okolia. Asi 90 kilometrov smerom na juh leží perla južnej Dalmácie - Dubrovník.

Njivice
Z pôvodne malého rybárskeho sídliska sa za posledných 25 rokov stalo turisticky príťažlivé mestečko uprostred bujnej vegetácie. Njivice leží v západnej časti ostrova Krk pozdĺž neveľkého zálivu Kijac. Pláže sú prevažne okruhliakové a kamenité, miesta k slneniu upravené. Zmiešané lesy siahajú miestami až k samému moru, kde je možné nájsť malé skryté zátoky. Neďaleko autokempingu je nudistická pláž. Mestečko ponúka všestranné športové využitie, množstvo kultúrnych a spoločenských akcií.

Novigrad
Mesto leží na západnom pobreží polostrova Pelješac v zátoke Mirna. Bolo založené v 6. storočí pred naším letopočtom na malom ostrovčeku neďaleko pevniny. Novigrad je stredovekým mestečkom s úzkymi uličkami, malými námestiami a všade prítomnými obchodíkmi, kaviarňami a cukrárňami. More má ideálne podmienky ku kúpaniu a je bohaté na rôzne druhy rýb, ktoré k výberu ponúkajú miestne reštaurácie. Veľmi známe je miestne víno Malvazija.

Orebič
Malebné historické mestečko v scenérii storočných pínií, paliem, oleandrov a kaktusov. Od severných vetrov ho chráni mohutné pohorie. Priaznivé prúdy v Pelješackom kanále, oddeľujúceho Pelješac od ostrova Korčuľa, vytvárajú ideálne podmienky pre surfovanie. Miesto má bohatú flóru a jeho okolie ponúka veľa možností na pekné prechádzky a výlety. Je tu promenáda s kaviarňami, reštauráciami a niekoľkými obchodmi.

Ostrov Pag
Leží juhovýchodne od ostrova Rab pozdĺž pobrežia Kvarneru, od ktorého ho oddeľuje úzky Velebitský kanál. Povrch tvoria prevažne skaliská, v údoliach sa pestuje vinič, zelenina, ovocie, olivy. Chovajú sa tu ovce, z ktorých mlieka sa vyrába známy ovčí syr. Ostrov má výrazné stredomorské klíma s maximálnym počtom hodín slnečného svitu. To je spolu s čistou vodou príčinou jeho obľuby medzi turistami vyhľadávajúcimi posledné nedotknuté kúty dalmátskej prírody. Spojenie je možné trajektom z mestečka Žigljen, ktorý jazdí v dni nonstop. Pri ceste z vnútrozemia je účelnejšie využiť Maslenického mostu, ktorý spojuje ostrov s pevninou z juhu v smere od mesta Zadar.

Ostrov Rab
Má bohatú vegetáciu, členité pobrežie, priezračne čisté more a množstvo historicky cenných architektonických pamiatok. Medzi palácmi, kostolmi a úzkymi uličkami je vidieť odraz stredomorskej kultúry. Ostrov Rab je medzinárodne uznávaným kúpeľným mestom s blahodarnými účinkami pre alergikov a astmatikov. Spojenie s pevninou je zaisťované lodným trajektom z mestečka Jablanac, ktorý je v prevádzke v dennej dobe prakticky nepretržite.

Pag
Pag je pokojným turistickým a kultúrnym strediskom rovnako menného ostrova. Leží na konci romantického zálivu, ktorý má charakter rozľahlej uzavretej lagúny lemovanej v niektorých častiach svojráznou takmer mesačnou krajinou a obrubou strmých pahorkov. Priamo v meste sa nachádza krásna pláž plná okruhliakov s pozvoľným prístupom do vody, celkovo je v tomto pagskom zálive na 26 pláží, prevažne z malých okruhliakov alebo hrubého piesku. Nájdete tu i veľké množstvo kaviarní, reštaurácií, diskoték a iných zábavných inštitúcií zaisťujúcich bohatý nielen nočný život.

Petrčane
Petrčane sa rozkladá na pobreží v rovnako mennej zátoke, 15km severozápadne od hlavného strediska oblasti - Zadaru. V stredoveku bolo mestečko majetkom zadarských kláštorov sv. Krsevana a Plata. Hlavnými zdrojmi obživy tejto oblasti sú oddávna poľnohospodárstvo a rybolov. Petrčane je dobrým východiskovým bodom k výletom do blízkych národných parkov, v okruhu 50-100 km je výskyt mnohých prírodných pozoruhodností. Pre bohaté možnosti športového využitia a širokú ponuku vodných športov je obľúbeným miestom k stráveniu aktívnej dovolenky.

Podgora
Letovisko nazývané ako “Princezná Jadranu“ leží v samom srdci Dalmácie, na brehoch priezračného krištáľového mora, pod ochranným štítom mohutného pohoria Biokovo. Je doslova zasadené medzi olivovými a borovými hájmi a vrcholky Biokova dodávajú tomuto stredisku fascinujúcu kulisu prírodnej scenérie. Okruhliakové pláže ponúkajú dosť priestoru i tieňu pre každého návštevníka, promenádu lemujú romantické kaviarničky a reštaurácie. Blízkosť Splitu a dobré spojenie s blízkymi ostrovmi a národný park Biokovo ponúkajú širokú škálu možností výletov. Dôkazom kvality tunajšej morskej vody je výskyt delfínov na voľnom mori.

Poreč
Je najznámejším strediskom na Istrii. Okrem dobre vybavených ubytovacích a športových zariadení môže ponúknuť zaujímavé prechádzky historickým jadrom mesta, ktoré sa rozkladá na neveľkom polostrove. Najcennejšou stavbou je Eufraziova bazilika, pamiatka byzantského umenia zo 6. storočia (v zozname UNESCO). Strediská sú vybudované na členitom pobreží okolo lagún s príjemnými plážami obklopenými borovicami. Zo širokej ponuky športov je možné mimo iné prevádzať windsurfing (škola), vodné lyžovanie, jachting, potápanie (potápačský klub s inštruktormi), je tu plavecká a jazdecká škola (i pre deti).

Primošten
Významné letovisko Primošten sa rozkladá na dvoch polostrovčekoch v najjužnejší časti Severnej Dalmácie 28 km juhovýchodne od Šibeniku. Centrum letoviska je malebné, s úzkymi uličkami a niektorými starými tradičnými dedinskými stavbami. Pláže sú okruhliakové a kamenité vhodné i pre deti, k dispozícii je tu požičovňa motocyklov a lodí, zo športov možno pestovať tenis, stolný tenis, windsurfing, vodné lyže, potápanie.

Pula
Krásna poloha, príjemné podnebie a hojné umelecké a historické pamiatky, to všetko je spojené s menom Pula. Pláže tvoria väčšinou veľké skalné platne, doplnené podľa potreby betónovými plošinami. Značná časť pláží je kamenitá a štrková, preto nevyhnutnosťou ležadiel je obuv do vody (morský ježkovia). Zo športových možností uvádzame: potápanie, podmorský rybolov a vodné lyžovanie.

Rabac
Pôvodne rybárska a námornícka obec na východnom pobreží Istrijského polostrovu sa stala rušným turistickým letoviskom u rovnako mennej zátoky. Návštevníci určite ocenia komplex pláží plných okruhliakov s malými zátokami a stredozemnú vegetáciu, hojné krčmičky s domácou kuchyňou a útulné kaviarne a cukrárne pozdĺž promenády. Stredoveké mestečko horníkov Labin, ktorého historické jadro sa stalo mestskou rezerváciou, môžete navštíviť starou horskou cestičkou. Chôdza by vám nemala trvať dlhšie ako 1 hodinu.

Rovinj
Mestečko s bohatou históriou ležiace na západnom pobreží Istrijského polostrova sa v letných mesiacoch mení v živé a rušné letovisko. Hojné ostrovčeky a chránené zátoky s priezračným morom lákajú potápačov a milovníkov všetkých vodných športov, na svoje si prídu i vyznávači kultúrneho vyžitia a nočného života. Okruhliakové a kamenité pláže sú čiastočne umelo upravené, resp. doplnené betónovými doskami, a obklopené borovými lesmi. Rovinj má dobré možnosti pre prevádzku vodných športov: windsurfing, vodné lyžovanie, podmorský rybolov, škola potápania. Ďalšie možné športové aktivity sú tenis, futbal, volejbal vč. plážového, kolky, paragliding a paintball.

Severná Dalmácia
Väčšina rekreačných miest Severnej Dalmácie sú dodnes skôr menšie letoviská, ktoré si svoje miesto vydobyli svojimi dobrými podmienkami predovšetkým pre vodné športy, svojím pokojom a svojou atmosférou starých rybárskych osád. Ich spoločným menovateľom sú pekné pláže plné okruhliakov s čistým morom, krásne borové lesy, priateľské prostredie v starých, jednoduchších rybárskych dedinkách, pokoj a krásna príroda. Medzi veľmi často navštevované jedinečné prírodné fenomény patria dva národné parky Kornati a Krka, ktorými sa táto oblasť môže pochváliť. Severná Dalmácia je bohatá i na kultúrne historické pamiatky vystavené predovšetkým v románskom štýle.

Split
Najväčšie mesto na chorvátskom pobreží, hlavné hospodárske, kultúrne a dopravné stredisko Dalmácie (200 tis. obyv.). Veľké stredisko cestovného ruchu, typické dalmátske mesto s veľkým bohatstvom vegetácie, vrátane lesných porastov. Split je mimoriadne bohatý na kultúrne pamiatky. Jeho Diokleciánov palác je zapísaný do listiny kultúrneho dedičstva organizácie UNESCO. V Splite je 6 mestských kúpalísk (vstupné) - drobné okruhliaky, piesok, pláže doplnené umelo. Je však množstvo možností príjemného bezplatného kúpania vo voľnej prírode, predovšetkým na členitom pobreží polostrova Marjan pri Oceánografickom ústave v blízkosti mysu Marjan a na severovýchodnom pobreží tohto polostrova. Nájdete tu tiež bohatý zábavný život: diskotéky a kluby, nočné bary, mnoho pohostinských zariadení k príjemnému posedeniu vonku i vnútri. Mladou generáciou je vyhľadávaný jeden z najväčších klubov na pobreží - Pepsi F1 15 km od Splitu smerom na Trogir.

Stredná Dalmácia
Považovaná za najkrajšiu oblasť východného Jadranu so svojou rozmanitou prírodou a členitým pobrežím s kúzelnými zátokami, žiariacimi svojimi balastnými drobnými okruhliakmi a pieskom. Malebnú atmosféru dokresľujú siluety menších i väčších ostrovov s mnohými polostrovmi a zálivmi, horská hradba vyrastajúca priamo z pobrežia, tesne nad rušnými letoviskami, a tiež prebohatá prímorská vegetácia, vrátane zelene rozsiahlych borových lesov.

Šibeník
Chorvátske mesto s jedinečnou polohou v malebnom zálive pri ústí rieky Krky. Vzniklo ako starochorvátsky vojenský tábor, pod pevnosťou sv. Michaela, ktorá mestu dominuje. Skvostná katedrála Juraje Dalmatince, postavená len z kameňa, je ojedinelá vďaka svojmu priečeliu v tvare trojlistu. Spolu s renesančnou radnicou, palácmi v okolí a Kniežacím dvorom, kde je Županské múzeum, vytvárajú jedno z najkrajších námestí v Chorvátsku. Pestuje sa tu vinič a olivy, ťaží sa morská soľ. Okolie Šibeniku je známe svojimi krásami, najmä národných parkov Krka a Kornati. Rekreačné stredisko Solaris je vzdialené 6km a je spojené so Šibenikom pravidelnou autobusovou linkou.

Trogir
Dalmátske mesto na ostrovčeku v úžine medzi pevninou a ostrovom Čiovo. Časti stredovekých hradieb, pevnosť sv. Marka, historické domy v úzkych uličkách a kamenný most spájajúci ostrov s pevninou, to všetko tvorí unikátny celok. Trogirská riviéra spadá do oblasti s miernou stredomorskou klímou a bujnou vegetáciou. Kilometer dlhá promenáda spojuje turistické mestečko s pôvodnou rybárskou dedinou Seget, ktorá ponúka širokú škálu športových a zábavných príležitostí.

Tučepi
Malebné prímorské letovisko tri kilometre južne od Makarskej. Ukrýva sa pod zrázmi Biokova a patrí spolu s Brelou medzi najznámejšie strediská Makarskej riviéry. Typická je tu bujná vegetácia tvorená palmami, oleandrami, citrusmi a borovými hájmi. Nádherné pláže plné okruhliakov sa rozprestierajú v dĺžke 5 km. Veľkolepá prírodná scenéria je doplnená modernými ubytovacími komplexmi so športovými areálmi (tenisové kurty, futbalové ihriská). Spolu s pestrou ponukou vodných športov (požičovne surfov, šliapacích bicyklov, vodných skútrov, vodných lyží apod.) a množstvom kaviarní, reštaurácií, barov a pizzerií, robia z Tučepi jedno z najžiadanejších stredísk Jadranu.

Ugljan
Malá dedinka s prístavom situovaná v severnej časti ostrova Ugljan na jeho pobreží otočenom k pevnine priamo oproti starobylému Zadaru. Klienti tu ocenia najmä pokoj a atmosféru dalmátskeho vidieka. Ku kúpaniu odporúčame zátoku s piesčitým dnom v severnej časti mestečka pred kláštorom a dláždený plát na nábreží pred hotelom Ugljan.

Umag
Staré mesto s prístavom, významné prímorské kúpeľné stredisko v severnej časti západoistrijského prímoria. Južná strana výbežku tvorí plytkú zátoku, na ktorej zalesnenej strane je turistická časť s hotelmi, kempmi, apartmánmi, reštauráciami, zábavnými a športovými centrami, nočnými klubmi, kasínom a príjemnými vínnymi sklepmi. Umag má väčšinou typické istrijské pláže, doplnené v niektorých strediskách aglomerácie betónovými plošinami alebo navezenými okruhliakmi. Niekde sú umelo vytvorené zátoky s peknými plážami s navezenými okruhliakmi a pieskom (Punta Stella Maris). Dno je miestami piesčité, mierne klesajúce do mora.

Vodice
Jedno z najvyhľadávanejších letovísk severnej Dalmácie sa rozprestiera v malebnej zátoke, približne 15km severne od Šibeniku. Veselé a hlučné cez deň a pritom tiché, čarovne okúzľujúce pri západe slnka - to je Vodice. Lákavým cieľom prechádzok je marina, kde kotví rada jácht, výletných a rybárskych lodí, obľúbená je taktiež tržnica s širokou ponukou ovocia a zeleniny. Letovisku nechýbajú promenády, upravené pláže, úzke uličky, ani športové a spoločenské programy, reštaurácie, vínne sklepy, obchody a obchodíky.

Zadar
Prístavné mesto je pre svoje početné cenné historické a kultúrne pamiatky i pre svoje kultúrne zariadenie jedným z najpríťažlivejších miest v Dalmácii. Zariadenia pre cestovný ruch sú v Zadare sústredené predovšetkým v letovisku na severnom predmestí zvanom Borik (tiež Puntamika). Letovisko má starú kúpeľnú tradíciu, je krásne upravené, má bohatú vyrastenú vegetáciu. Spojenie verejnou dopravou so Zadarom. Zadar má dobré podmienky pre športovanie, predovšetkým pre vodné športy (jachting, windsurfing, potápanie, podmorský rybolov, vodné lyžovanie), ale i pre loptové hry (tenisom počínajúc a plážovým volejbalom končiac).V Boriku sú pláže okruhliakové, prírodné kamenité, čiastočne hrubý piesok. Pláže lemuje je redší borový les.

Zdroj: invia.sk



DOVOLENKA NA SLOVENSKU.
Chaty, chalupy, hotely a penzióny v najkrajších kútoch Slovenska www.dovolenky.sk

© CESTOVKY.sk