Reklama 
 
Diskusné fórum 
 
Hlavná stránka 
 
 
    Menu
Bulharsko
Chorvátsko
Cyprus
Čierna Hora
Egypt
Francúzsko
Grécko
Jordánsko
Kanárske ostrovy
Kapverdské ostrovy
Katar
Keňa
Korzika
Madeira
Maledivy
Malta
Maurícius
Mexiko
Nový Zéland
Portugalsko
Spojené arabské emiráty
Srí Lanka
Španielsko
Taliansko
Tunis
Turecko

DISKUSNÉ FÓRUM

Hlavná stránka

Kontakt


NENAŠLI ste čo ste hľadali?
Použite VYHĽADÁVANIE :)
 

CyprusVstupné formality


Cestovné doklady

Občan SR môže vstúpiť na územie Cyperskej republiky po predložení platného cestovného dokladu SR s minimálne trojmesačnou dobou platnosti odo dňa vstupu na územie Cypru. Potvrdenie o očkovaní nie je potrebné. Občan Slovenskej republiky sa môže zdržiavať na Cypre ako turista (pobyt, ktorý neslúži na vykonávanie zárobkovej činnosti) bez víz po dobu 90 dní. Pri individuálnej turistike môže imigračný úrad pri vstupe na územie republiky vyžadovať predloženie spiatočnej letenky, potvrdenie o ubytovaní a preukázanie finančnej hotovosti vo výške 150,- USD na osobu a deň alebo medzinárodne uznávanú platobnú kartu (VISA, American Express a.i.).

Vláda Cyperskej republiky určila za jediné legálne vstupné a výstupné hraničné priechody na ostrov letiská v Larnake a v Pafose a prístavy v Limasole a v Larnake. Cyperská republika umožňuje turistom z juhu ostrova vykonať jednodennú cestu (peši alebo automobilom) do SCTR; (s návratom do 24.00 hod.) cez štyri vstupy (checkpoints) v tzv. zelenej línii (dva v Nikózii a dva vo východnej časti ostrova), hoci SCTR; pobyt cudzincov na severe ostrova časovo nelimituje (pri prechode sa treba preukázať platným cestovným pasom). Ide o nový stav po prijatí opatrení na posilnenie dôvery medzi oboma komunitami ostrova z konca apríla 2003, ktoré po takmer 30 rokoch izolácie umožňujú obyvateľom cestovať zo severu na juh ostrova a naopak.

Vstup cudzinca na ostrov, či jeho opustenie cez letisko alebo prístav v SCTR; vrátane letiska Ercan (Nikózia) alebo prístavov Kyrénia a Famagusta považuje cyperská vláda za nelegálny, keďže ich vyhlásila za zakázané vstupné hraničné priechody. Pokiaľ občan Slovenskej republiky pricestuje do SCTR; z Turecka, nemal by sa preto pokúšať prechádzať na juh ostrova cez tzv. zelenú líniu, ktorú hliadkujú mierové sily OSN, pretože sa vystavuje riziku zadržania či možného uväznenia. Vstup na územie Cyperskej republiky držiteľom cestovného pasu s vízom, či iným záznamom úradov SCTR; je možný iba po zneplatnení takéhoto víza (záznamu) cyperskými imigračnými orgánmi.

Vykonávanie zárobkovej činnosti cudzinca bez pracovného povolenia je nezákonné a osoba, ktorú cyperské orgány prichytia pri práci bez platného pracovného povolenia, môže byť odsúdená na výkon trestu a vysokú finančnú pokutu. Zamestnávateľ zabezpečuje zamestnancovi pred jeho príchodom na Cyprus pracovné povolenie na získanie pracovného víza na účely vykonávania zárobkovej činnosti. Záujemca o prácu na Cypre teda musí starostlivo posúdiť každý návrh na uzavretie pracovnej zmluvy a prípadne si ho overiť na Veľvyslanectve Cyperskej republiky vo Viedni, ktoré má pôsobnosť aj pre Slovenskú republiku.


Víza


Colné a devízové predpisy

Bezcolne možno do Cyperskej republiky doviezť 200 ks cigariet, 50 ks cigár alebo 250 g tabaku, 1 liter liehovín, 2 litre vína, 0,6 l parfému a iné predmety do hodnoty 100,- CYP. Osobám mladším ako 17 rokov sa povolenie na bezcolný dovoz tabakových výrobkov a alkoholických nápojov neudeľuje. Platí absolútny zákaz dovozu strelných zbraní, vystreľovacích nožíkov, dýk, pirátskych CD, audio-videokaziet, mlieka a mliečnych výrobkov, mäsa, rastlín, zvierat. Dovoz domácich zvierat podlieha prísnej veterinárnej kontrole, pričom zvieratá musia podstúpiť aj 6-mesačnú karanténu a preto sa ich dovoz na Cyprus, hoci aj na kratšiu dovolenku (hotely ich prijímajú výnimočne), neodporúča.

Na dovoz domácej a zahraničnej meny neplatia žiadne obmedzenia, avšak čiastku nad 1000,- CYP (prípadne ekvivalent v inej mene) treba na colnici deklarovať. Vyvážať možno hotovosť deklarovanú pri príchode. Bez predchádzajúceho prihlásenia možno vyviezť až 1000,- CYP (alebo ekvivalent v inej mene). Povinná výmena valút pri vstupe do Cyperskej republiky neexistuje. Cyperská mena nie je konvertabilná, v obchodoch a reštauráciách možno platiť len cyperskými librami, zahraničné valuty nie sú prijímané. Vývoz starožitností bez povolenia Cyperskej archeologickej služby je prísne zakázaný.


Zdravie

Každá poskytnutá zdravotnícka starostlivosť musí byť uhradená (výdavky na nemocnicu môžu byť nákladné a obvykle sa neumožní opustenie ostrova pred ich uhradením). Preto sa odporúča pred cestou na Cyprus uzavrieť v Slovenskej republike poistenie. Štandardná zdravotnícka starostlivosť je na dobrej úrovni, v turistických letoviskách sú k dispozícii ambulancie súkromných lekárov otvorené 24 hodín.

Zdroj: invia.skDOVOLENKA NA SLOVENSKU.
Chaty, chalupy, hotely a penzióny v najkrajších kútoch Slovenska www.dovolenky.sk

© CESTOVKY.sk