Reklama 
 
Diskusné fórum 
 
Hlavná stránka 
 
 
    Menu
Bulharsko
Chorvátsko
Cyprus
Čierna Hora
Egypt
Francúzsko
Grécko
Jordánsko
Kanárske ostrovy
Kapverdské ostrovy
Katar
Keňa
Korzika
Madeira
Maledivy
Malta
Maurícius
Mexiko
Nový Zéland
Portugalsko
Spojené arabské emiráty
Srí Lanka
Španielsko
Taliansko
Tunis
Turecko

DISKUSNÉ FÓRUM

Hlavná stránka

Kontakt


NENAŠLI ste čo ste hľadali?
Použite VYHĽADÁVANIE :)
 

GréckoNajobľúbenejšie destinácie


Andros

Atény

Attika a ostrov Evia
Attika patrí k historicky najvýznamnejšej časti Grécka. Jej centrom je grécke hlavné mesto Atény, mimo iné dejisko letných olympijských hier 2004, vďaka ktorým sa stalo synchrónnym európskym kozmopolitným veľkomestom, ktoré si ale dokázalo uchovať svoju typicky grécku atmosféru a pohostinnosť.

Chalkidiki
Podľa gréckej báje bola kedysi pôvodná krajina Chalkidiki obývaná Titánmi, potomkami starších bohov, ako boli olympský bohovia. Pretože Titáni neuznávali vládu boha Dia, dostali sa s bohmi na Olympu do stretu. Behom tohto boja vrhal jeden z Titánov proti Olympaňom obrovské kusy skál. Podľa tejto povesti tak vznikol jeden z troch výbežkov na Chalkidiki – Ágios Óros (Svätá hora Athos 2033m). K ďalším dvom výbežkom, ktoré sa potom spoločne ako trojzubec zabodávajú do krištáľovo čistého Egejského mora, patrí Kassandra a Sithonia. Polostrov má celkom 500km nádherných pláží, kopce a hory porastené bujnou vegetáciou, ktorý leží asi 100km od druhého najväčšieho gréckeho mesta Solún. Chalkidiki je miestom kontrastov, kde sa nekonečné pláže s idylickými zálivmi striedajú so skalnatými útesmi a vzduch je presýtený vôňou borovíc. Na východe ležiaci výbežok Athos je obývaný len mníchmi a vstup majú povolený len muži. Prostredný výbežok Sithonia je tvorený malebnou pahorkatinou s malými prístavmi a plážami s exotickou zeleňou. Západný výbežok Kasandra je najosídlenejšou oblasťou z celého polostrova. Nájdete tu borovicové lesy, tyrkysové more a skaly, rovnako ako tradičnú grécku pohostinnosť a živý nočný i denný život, ku ktorému samozrejme patria diskotéky, kaviarne, bary a kompletná ponuka športových a plážových služieb.

Egina

Epirus
Oblasť pevninského Grécka obklopená Iónskym morom. Nachádza sa tu známe letovisko Parga.

Kalymnos
Kalymnos, jeden z najmalebnejších ostrovov súostrovia Dodekanes, leží medzi ostrovmi Kos a Leros. Tento ostrov nevšedne drsnej krásy s prekrásne čistým morom je skutočným úkrytom pred svetom. Hornaté oblasti ostrova s robustnými vrchmi striedajú úrodné údolia pokryté olivovníkmi a citrusmi. Nájdete tu hrobky z doby mykénskej kultúry, kláštory, ruiny z rímskeho či byzantského obdobia a určite si nenechajte ujsť návštevu stredovekého kláštora a hradu nad hlavným mestom Pothia. Kalymnos Vám poskytne jedinečnú možnosť poznať ostrov so skutočne pravou gréckou tvárou. Pokojné romantické letoviská Massouri a Myrties sú určené tým, ktorí dávajú prednosť pokojnejšej dovolenke. Prehriate piesočné pláže a pláže plné okruhliakov sú ideálnym miestom k príjemnému leňošeniu behom dňa, zatiaľ čo večer lákajú k prechádzke chladivé zákutia krivolakých uličiek pobrežných mestečiek, plná obchodíkov, kaviarní a krčmičiek, v ktorých nočný život utícha až dlho po polnoci.

Karpathos
Je druhým najväčším ostrovom ležiacim medzi Rhodosom a Krétou. Karpathos má hornaté vnútrozemie s najvyššou horou vysokou 1214m, kúzelnú prírodu a krásne scenérie. V horskom vnútrozemí sú vystavené tradičné dedinky, kde obyvatelia dodržujú zvyky a tradície a vo sviatočných dňoch si obliekajú svoje bohato zdobené kroje. Návšteva niektorej z nich vo Vás vyvolá nezabudnuteľné zážitky. Karpathos láka turistov tiež svojimi nádhernými plážami, ktoré sú prevažne pokryté hrubším pieskom alebo okruhliakmi, južná časť ostrova býva nazývaná ako „raj windsurfingu“. Karpathos bol pre turistov objavený ešte len nedávno, preto sa tu nenachádzajú žiadne veľké turistické centrá ani mohutné komplexy. Ostrov je vhodný predovšetkým pre pokojnú dovolenku spojenú s relaxáciou a pre poznanie typicky gréckej atmosféry, ktorá ešte zostala nenarušená turistickým ruchom.

Kefalónia
Kefalónia je najväčší z Iónskych ostrovov, ktorej neuveriteľne krásna a fascinujúca príroda svojou rozmanitosťou pripomína pestrú mozaiku. Z údolia vystupuje k vrcholom pohorie Aenos bujná lesná vegetácia s jedinečnou jedľou kefalónskou. Svahy Kefalónie sú osádzané viničom, z ktorého sa lisuje výborné víno Robola. Západné pobrežie ostrova lemujú príkre útesy a pôvabné okruhliakové pláže. Juh ostrova má zvláštne kúzlo a pripomína stále kvitnúcu záhradu, južné pláže sú pokryté zlatkavým pieskom a sú ideálnym miestom pre odpočinok. Najpozoruhodnejším unikátnym prírodným javom, ktorý tu môžete obdivovať je voda strácajúca sa u morských mlynov Katavothres, ktorá sa potom objavuje na opačnej strane ostrova u jazera Melissani. Ďalším prírodným úkazom, ktorý si môžete na vlastné oči prehliadnuť, je skala pri osade Kounopetra, o ktorej sa hovorí, že je pohyblivá. Okrem toho sú na ostrove vzácne jaskyne, kláštory obývané mníchmi a zvyšky benátskych hradov. Kefalónia je to pravé miesto pre milovníkov nespútanej a divokej prírody, tajomných a magických miest, ktorí radi objavujú neznáme a nové zákutia a pritom uprednostňujú súkromie a pokoj na plážach.

Korfu
Korfu je ostrov s veľmi bohatou históriou, ktorý je často ospevovaný básnikmi a spisovateľmi mnoho národností. Homér umiestnil na Korfu svoj ostrov Fajáku, ktorý bol poslednou zastávkou Odyssea pri jeho putovaní domov z trójskej vojny. Zastavili sa na ňom tiež Argonauti s Iásonom a Médeiou, keď prchali so zlatým rúnom. Mnoho slávnych osobností bolo okúzlených miestami, kde sa krása prelína s bájami a históriou. Krásu Korfu obdivoval Goethe i Wilde, časť svojho života prežila na zámočku Achilion i manželka rakúskeho cisára Františka Jozefa I. Alžbeta – Sissi. Korfu, grécky nazývaný Kerkyra, je druhým najväčším Iónskym ostrovom, ktorého ľúbezná krajina má na juhu mierne zelené kopčeky a v severnej časti sa zdvíha do mohutného vápencového pohoria, je bohato porastená subtropickou vegetáciou a práve pre svoje nekonečné cypriškové, olivové a pomarančovníkové háje nazývaná ako „smaragdový ostrov“. Korfu je obľúbený pre svoju nenarušenú prírodu, mierne a v týchto oblastiach príjemne vlhké klíma, belasté piesčité a okruhliakové pláže s krištáľovým morom plným rôznych druhov rýb. Príďte prežiť nezabudnuteľné chvíle pri oddychu na plážach, prechádzkach typickými malými dedinkami a návštevách starobylých kláštorov alebo pri zhliadnutí hlavného mesta Kerkyry so zachovalou starou benátskou atmosférou, kde je nočný i denný život naozaj pulzujúci a živý. Najznámejšie oblasti ostrova Korfu sú:
Dassia - leží asi 10 km od města Korfu, do kterého je linkové spojení dvakrát za hodinu. Dassia je rušné turistické centrum s mnoha bary, restauracemi a nočními kluby. Na místní písečné a oblázkové pláži se dají provozovat všechny druhy vodních sportů.
Perama/Benitses - Perama se nachází se asi 10 km od centra města Korfu, je z ní nádherný pohled na ostrovy Kanoni a Pontikonissi. Jedná se o klidné místo s minimálním nočním životem. Benitses je rybářská vesnička poblíž Peramy, jde o rušnější letovisko. Na pláži si můžete vybrat ze široké nabídky vodních sportů, nechybějí ani restaurace, bary a rybářské taverny. Z obou středisek je spojení s městem Korfu každých třicet minut.
Moraitika/Messonghi - Moraitika je menší středisko plné nočního života, restaurací a barů. Je asi 20 km od města Korfu. Nejbližší sousední vesnička Messonghi je vzdálena cca kilometr. Všude jsou písečné a oblázkové pláže s pestrou nabídkou vodních sportů. Messonghi žije rušným nočním životem, středisko je vhodné zvláště pro mladé lidi, nachází se tu mnoho restaurací, barů a taveren. Linkové spojení z obou letovisek s městem Korfu je každé dvě hodiny.
Ermones - tato oblast leží v krásném zálivu obklopeném zeleným pohořím na západním pobřeží ostrova, ideální místo pro strávení poklidné dovolené. Je zde několik hotelů a taveren. Ve vzdálenosti cca 1,5 km se nachází mezinárodní golfové hřiště.
Glyfada - Glyfada je nádherná zátoka uprostřed zalesněného okolí na jihozápadním pobřeží ostrova asi 17 kilometrů západně od města Korfu. Na Glyfadě najdete písčitou pláž s možností provozování řady vodních sportů. Pokud je vaší vášní golf, jste na správné adrese, protože asi 3 km odtud se nachází golfové hřiště.
Gouvia/Kommeno - poloostrov Kommeno se nachází poblíž středisek Dassia a Gouvia. Je z něj překrásný výhled na protější řeckou a severněji albánskou pevninu. Na poloostrově jsou převážně luxusní hotely a soukromé vily, což je ideální ke strávení velmi klidné dovolené v krásném prostředí. Autem se pohodlně dostanete do nejbližších rušných středisek i do města Korfu (cca 10 km).
Ipsos - přímořské letovisko Ipsos se rozkládá v nádherné zátoce asi 15 km severně od města Korfu, linkové spojení je cca každé dvě hodiny. Na pláži jsou k dispozici téměř všechny druhy vodních sportů. Letovisko je vyhlášené svým rušným nočním životem, je zde mnoho diskoték a barů. Poblíž letoviska vede cesta na nejvyšší horu ostrova Pantokrator, kde je nejkrásnější výhled na severní část ostrova Korfu.
Barbati - středisko Barbati leží na jižním úbočí pohoří Pantokrator u okružní ostrovní silnice, cca 21 km od města Korfu (linkové spojení několikrát denně). Je zde příjemná, téměř 800 m dlouhá oblázková pláž s azurově průzračnou vodou, kde si na své přijdou i milovníci vodních sportů. Kromě této pláže je možné nalézt nedaleko střediska i menší romantické pláže se skalnatým pobřežím. Středisko je vhodné ke strávení klidnější dovolené.
Město Korfu (Kerkyra) - živé hlavní město Korfu, vyznačující se stálým obchodním a turistickým ruchem, leží na východním pobřeží pod takzvanou Novou pevností ze 16. století. Od pevnosti se Nikiforovou ulicí, hlavní obchodní tepnou města, dostanete k okázale řešenému náměstí a parku Esplanade. Z východní strany náměstí, kde stojí socha říšského hraběte Mathiase Johanna von Schulenburga, připomínající jeho podíl na obraně města proti Turkům v roce 1716, vede spojovací most přes umělý kanál na malý pobřežní ostrov s takzvanou Starou pevností. Její mohutné hradby se zvedají na strmé dvouvrcholové výšině nad mořem. V létě se zde hrají představení se zvukovými a světelnými efekty - sound and light. Rozhodně však zajděte do nádherných parků vily Monrepos. Zde se 10. června 1921 narodil manžel britské královny princ Filip, vévoda z Edinburghu.

Kos
Ostrov Kos to je menší zelený ostrov ležiaci v hlbokom zálive zarezávajúcim sa do tureckého pobrežia, ktorý má krajinu s malými dedinkami a pláže, ktoré pokrývajú tri štvrtiny dĺžky pobrežia. Ostrov má bohatú a dlhú históriu, ktorej dôkazom sú bohaté pamiatky z doby antiky až po novovek. V antike bol mestským štátom, dôležitým členom spolkov gréckych miest. Neskôr sa na ňom vystriedali Rimania, Sarocéni, Janovčania, Benátčania, rytieri radu svätého Jána, Turci a od roku 1948 je ostrov opäť grécky. Kos je rodiskom zakladateľa medicíny Hippokrata. Kos je veľmi obľúbený pre svoju priaznivú polohu, ktorá umožňuje behom jediného pobytu navštíviť všetkých deväť gréckych ostrovov v okolí a zhliadnuť miesta dvoch divov staroveku: - ostrov Rhodos s pamiatkami na rad Rhodských rytierov - ostrov Kalymnos s jeho malebnými mestečkami a krajinou - púťový ostrov Patmos so svetoznámym kláštorom a jaskyňou apoštola Jána a ostrov Nissyros, ktorý je činnou sopkou. Ostrov Kos je ideálny pre turistov hľadajúcich pokojné a pohostinné prostredie pre svoju dovolenku spolu s krásnou prírodou, čistým morom a nádhernými plážami. Najznámejšie oblasti ostrova Kos sú:
Psalidi - klidné předměstí živoucí metropole města Kos s přírodní oblázkovou pláží. Po celé délce pobřežní silnice spojující Psalidi a město Kos je mnoho restaurací, barů, obchodů, půjčoven motocyklů a kol.
Tigaki - letovisko se nachází 8 km od hlavního města ostrova. Leží u jedné z nejkrásnějších písčitých pláží ostrova s pozvolným vstupem do moře. Jsou zde ideální podmínky pro vodní sporty a cyklistiku. V centru vesnice se nachází spousta obchodů, restaurací, taveren a barů, půjčoven kol a motocyklů. Tigaki je ideálním místem pro ty, kteří mají rádi zábavu.
Marmari - asi 15 km od města Kos se na dlouhé bílé písečné pláži, pozvolně se svažující do moře, nachází středisko Marmari, vhodné zejména pro rodinnou dovolenou. Jsou zde také ideální podmínky pro vodní sporty (zejména windsurfing a plachtění), středisko je dobrým výchozím bodem k poznávání ostrova a ideálním místem pro odpočinek a krásné koupání.
Mastichari - tato malá, idylická rybářská přístavní vesnička na severním pobřeží ostrova leží asi 30 km od města Kos, spojení je linkovým autobusem. Je tu klid, přírodní písečná pláž a v okolí několik typických řeckých vesniček. V jejich tavernách můžete vychutnat dobrou silnou řeckou kávu nebo si objednat skvěle připravené čerstvé ryby. Můžete si také zapůjčit kolo nebo motorku a vyrazit za poznáním ostrova.
Kardamena - středisko Kardamena se nachází na jihovýchodním pobřeží ostrova asi 30 km od města Kos, v hlavní sezoně zde je pravidelné spojení linkovým autobusem. Původní rybářská osada se pomalu mění v turistické centrum, v přístavu je mnoho taveren, barů, restaurací, obchůdků a diskoték. Moře je o něco klidnější než na severním pobřeží, dlouhá písečná pláž láká k procházkám.
Nea Alikarnassos (Lambi) - Lambi leží na samotném severním výběžku ostrova a je částí hlavního města Kos. Je perfektní pro všechny návštěvníky, kteří chtějí být blízko hlavního města a zároveň nechtějí "bydlet" v hlučném centru. Pláže jsou písčité a oblázkové většinou s pozvolným vstupem do moře, tedy vhodné pro děti. V Lambi najdete mnoho restaurací, obchodů a příležitostí k noční zábavě v místních barech.

Kréta

Kréta najväčší a najjužnejší grécky ostrov, a piaty najväčší ostrov v Stredozemí so správnym strediskom Heraklion. Nachádza sa vo východnej časti Stredozemného mora, len 200 km severne od afrického pobrežia a pomerne blízko Izraela. V súčasnej dobe žije na ostrove viac ako 600.000 obyvateľov. Chrbticu ostrova tvoria tri pohoria - Lefká Ori, Idi a Dikti oddelené údoliami a rozsiahlymi zelenými planinami. Pobrežie je rozmanité s mnohými plážami aj s útesmi. 300 dní v roku tu slnko svieti na nádhernú prírodu a hlboké modré more. Priaznivé klíma a rozmanitosť krajiny, prekrásne pláže v kontraste s úrodnými nížinami a malebnými zálivmi nesklamú žiadneho návštevníka. Rovnako tak rušné turistické miesta a rozkošné rybárske dedinky, hotely a penzióny všetkého druhu. Kréta je miesto opradené mýtami, je ostrovom, na ktorom sa narodil Zeus a kde kedysi bolo kráľovstvo Minóovo a jeho labyrint, známe sú tiež povesti o Pasifaé a Minotaurovi, Théseovi a Ariadne. Celý tento svet zanikol pri obrovskej katastrofe, o ktorej príčine sú len dohady a dnes jeho dávnu existenciu pripomínajú ruiny paláca Knossos a ďalších starovekých palácov. Nachádza sa tu tiež množstvo pamiatok Byzancie, renesancie aj tureckej okupácie. Strategická poloha ostrova totiž viedla k snahám o jeho ovládnutie a mala v priebehu doby najrôznejších vlastníkov. Neopakovateľná atmosféra ostrova určite ovplyvnila aj jedného z najslávnejších Kréťanov 16.-17. storočia, maliara El Greka a spisovateľa N. Kazantzakise, slávneho svojím románom Grék Zorba. Kréta je nádherný ostrov s vynikajúcimi klimatickými podmienkami, ktoré umožňujú kúpanie od apríla až do novembra, lemovaná dlhými piesočnatými alebo okruhliakovými plážami.

Kyklady
Súostrovie Kyklady, pomenované podľa gréckeho „cyclos“ alebo kruh, sa nachádza v egejskom mori, medzi Peloponézom a Krétou. Ostrovy sú si navzájom podobné, a predsa tak rozdielne, kde kontrast oslnivo bielych domčekov a blankytného mora vytvára typické obrázky, napovedajúce, prečo sú národnými farbami Grécka práve modrá a biela. Na západnej strane ostrova sa k moru zvažujú vinice. Tunajšie víno sa volá Lava a možno ho len odporučiť. Prekvapivo mierne klíma egejských ostrovčekov v inak horkom gréckom lete je spôsobené všadeprítomným morom a stále vanúcim severným vetrom. Medzi kykladské ostrovy patrí: ANTIPAROS - PAROS - MYKONOS - DELOS - NAXOS - SANTORINI - ANDROS.

Kythira

Lefkada
Lefkada, nazývaná tiež Lefkas, je jedným z Iónskych ostrovov ležiacich pri západnom pobreží stredného Grécka a Peloponézu. Každý kúsok ostrova vypovedá o nesmierne tvorivej sile a fantázii prírody, dôkazom sú zátoky lemované krištáľovo čistým morom na pozadí zeleňou porastených kopcov a hôr. Najcharakteristickejším znakom ostrova sú vápencové krasové kopce a hory, ktorých najvyšší vrchol presahuje 1000 m. n. m. Belasté pláže ostrova z vápencového piesku zosvetľujú aj farbu mora okolo ostrova na prekrásnu azúrovú. Pláže Porto Katsiki, Kathisma, Avali, Pefkoulia, Milos, Egremni a Agiofilli by ste rozhodne mali vidieť, pretože patria k najkrajším v Grécku. V úrodných údoliach sa pestujú citrusové plody, olivy, vinič a zelenina. Poznať Lefkádu znamená vystúpiť po krkolomných cestičkách až na vrchol najvyššej hory Stavroty a pritom objaviť malebné dedinky a pokoj rušený len bzukotom cikád či cinkaním zvoncov zablúdených stád kôz. Navštívte juhozápadný špic ostrova – mys Dukato, ktorý je údajne miestom, kde spáchala samovraždu skokom z belastej skaly básniarka Sapfó z nešťastnej lásky ku krásnemu Faónovi. Na juhovýchode ostrova je úzka zátoka Sýbota s množstvom krasových jaskýň, ktoré potom mali byť prístavom Forkys, kde Odyssea vysadili Faiákovia z Kerkyry a kde mal ukryť svoje poklady v jaskyni Nymf. Na výlet sa vydajte na sever ostrova, kde stojí kláštor Faneromeni a stredoveká pevnosť Santa Maura alebo na východnú stranu ostrova k vodopádom. Lefkada je vďaka svojej pokojnej atmosfére zachovávajúcu tradície skvelou oázou pokoja a pohody.

Lesbos

Mykonos
Ostrov Mykonos je malebný ostrov ležiaci v kykladskom súostroví v Egejskom mori s krištáľovo priezračným a teplým morom. V posledných rokoch sa z neho stalo letovisko vyhľadávané ako gréckou smotánkou tak aj umelcami a módnymi návrhármi z celého sveta. Hlavné mesto je charakteristické svojimi úzkymi kľukatými uličkami a bielymi kockovými domčekmi s farebnými okenicami. Známe je jeho panoráma s veternými mlynmi a symbol ostrova - pelikán Petros. Uličky plné obchodíkov so suvenírmi, butikov, reštaurácií aj rybích kaviareň lákajú k posedeniu, k vyhlásenému nočnému životu lákajú zase bary, kluby a diskotéky.

Naxos

Olympská riviéra
Táto významná oblasť kontinentálneho Grécka sa rozprestiera asi 100 km južne od Solúnu v prekrásnej polohe priamo pod svahmi mohutného Olympu (2917 metrov). Svojimi výraznými kontrastmi ako je mimoriadne čistá voda v mori, piesčité pláže a malebná krajina, ktorá postupne prechádza v pohorie majestátneho Olympu sa stáva pre turistov stále obľúbenejšia. Najmä priaznivci aktívnej dovolenky ocenia možnosti peších túr a výjazdov na horských bicykloch. Výhodná poloha oblasti medzi Solúnom a Aténami umožňuje rekreantom účasť na hodnotných výletoch do severného i stredného Grécka vrátane návštevy Atén.

Ostrov Meganissi
V preklade Meganissi znamená „Veľký ostrov“, ale v antike bol nazývaný Taifos (taktiež Kaphirs) podľa kráľa Taifosa, ktorý bol synom Poseidona. Meganissi je najväčším ostrovom patriacim do prefektúry Lefkada, od ktorej je vzdialené 12 námorných míľ. Od Lefkády sa líši členitosťou svojho pobrežia s opustenými zátokami obklopenými kopcami husto pokrytými bujnou vegetáciou. Tento nádherný kúsok zeme vzdialený od turistického ruchu, ktorého tichú atmosféru prerušujú len zvuky cikád a čajok, je stvorený pre relaxáciu a odpočinok. Priateľskí ľudia, tradičný pokojný štýl života, krásna krajina, malebné prístavy s rybími kaviarňami, jedinečné výhľady, všadeprítomná zeleň a krištáľovo čisté more - to všetko vo svojej harmónii tvorí ideálne miesto pre Vašu dovolenku. Sami si navyše určujete, kedy budete uprostred pokoja prírody, kedy sa budete kúpať a relaxovať alebo kedy budete vstrebávať rušný život letovísk so všetkým, čo k tomu patrí.

Ostrov Paxi
Podľa mytológie bol ostrov Paxi kedysi súčasťou Korfu. Boh mora Poseidon však hľadal krásne a pokojné miesto, kde by mohol žiť s krásnou a milovanou ženou Amfitrítou. A tak svojim mocným trojzubcom oddelil najjužnejšiu časť Korfu. Od tých dôb je Poseidonov trojzubec znakom Paxi. Ďalšou verziou je, že Poseidon unavený na svojej ceste z Korfu na Lefkadu, vytvoril mávnutím mocného trojzubca z morskej peny ostrov, aby si tu na chvíľu oddýchol. Tento najmenší Iónsky ostrov leží 7 námorných míľ od Korfu a 12 námorných míľ od Pargy. Jeho krajina je veľmi rozmanitá, nachádzajú sa tu mnohé zátoky s krištáľovo čistou vodou, tajuplnými jaskyňami, zaujímavými skalnými útvarmi, iskrivými plážami, ktoré tu defilujú jedna za druhou zeleňou kam len oko dohliadne. Pri Vašich potulkách po tomto malom raji, kedy prechádzate hájom strieborných olivovníkov a voňavými píniovými lesíkmi, kráčate od jednej vyhliadky k druhej a užívate si kúpanie v jednej z mnohých zátok, si naozaj odpočiniete od stresu a zhonu veľkých miest a užijete nádherného pokoja a pohody. I domorodci s pýchou v hlase hovoria, že pobyt tu je najlepším liekom na stres.

Parga
Toto mestečko sa nachádza na časti pevninského Grécka, ktorá sa volá Epirus. Rozkladá sa v miernom svahu pozdĺž mora a je obklopené píniovými lesmi a olivovými hájmi s mohutným pohorím Pindos v pozadí. Nad mestom na malom polostrove je zrúcanina hradu, ktorý nechal postaviť panenský paša Ali. Priamo v centre mesta nájdete piesočnú pláž, menšiu okruhliakovú pláž medzi skaliskami (Krio Neri) a veľkú piesočnú pláž (Valtos) z druhej strany hradu. K plážam je možno prísť pešo alebo využiť lodičku, ktorá sa neustále plaví medzi prístavom a plážou. V centre je promenáda s radom obchodíkov s upomienkovými predmetmi, gréckou keramikou, alabastrovými soškami, oblečením. V meste nájdete i niekoľko supermarketov, obchodov s ovocím a zeleninou, pekáreň s neodolateľnou ponukou akýchkoľvek závinov z lístkového cesta – slaných i sladkých, pečiva bieleho i tmavého. Reštaurácie a miniatúrne krčmičky po celý deň ponúkajú pestrú škálu tradičných gréckych jedál. Milovníci poznávania určite ocenia bohatú ponuku fakultatívnych výletov. Medzi tie najatraktívnejšie patria výlet k fantastickým kláštorom Meteora alebo výlet do antickej veštiarne Dodona a mesta Ioannina. Transfer z letiska trvá cca 80 minút.

Peloponéz
Najjužnejšia časť gréckej pevniny, Peloponézsky polostrov, bol v staroveku pomenovaný podľa Pelopa, mýtického kráľa v Elíde, ktorého vlastný otec predhodil ako potravu bohom. Prevažne hornatý polostrov skrýva mnoho historických pamiatok: pripomeňme si aspoň staroveký Korint, Tiryns, Mikény, Epidaurus, Spartu, Olympiu, byzantskú Mystru a stredoveké chrámy v Monemvassii. Na východe ho obklopuje Krétske more, na západe Iónske. Krajinu charakterizujú zalesnené pohoria a pobrežia, ktoré sú lemované piesočnými plážami. Jeho malebnosť podtrhujú nekonečné pomarančové a citrusové háje, figovníky, cyprusy, eukalypty, olivy, agávy a všetko čo patrí ku tunajšej bujnej vegetácii. Vďaka svojej polohe a výbornej klíme letná sezóna na Peloponéze trvá od apríla do októbra.

Rhodos
K Rhodosu sa viaže antická báj, ktorá rozpráva o tom, že keď si bohovia medzi sebou rozdeľovali svet, spozoroval boh slnka Helios ostrov, ktorý ho okúzlil natoľko, že požiadal Dia, aby mu ostrov prisúdil. Od tejto doby je boh Helios patrónom tohto ostrova. Rhodos, preto nazývaný ako ostrov slnka, ktoré tu svieti 300 dní v roku, je lemovaný zlatým piesočným pobrežím, pokrytý lesnatými porastmi a vinicami. Je štvrtým najväčším gréckym ostrovom s najmiernejšou klímou z celého Stredomoria, kde sa stretáva pokojnejšie Stredozemie mora s morom Egejským, ktoré so sebou prináša zo západnej časti ostrova miernejší vietor. Na Rhodose sa stretávajú kultúry dvoch kontinentov – európske a orientálne. Nachádza sa tu zmes antických miest, chrámov, neskoro stredovekých hradov a pevností. Pôsobivá atmosféra tradičných gréckych dediniek na jednej strane kontrastuje s moderne a luxusne vybavenými hotelmi a vysokou úrovňou služieb na strane druhej. Rhodos svojim návštevníkom ponúka prakticky čokoľvek. Kúpanie v krásnych zátokách, oddych na piesočných plážach, jachting, golfové ihriská, kasína, kaviarne, reštaurácie a luxusné obchody, rovnako ako nezabudnuteľné fakultatívne výlety za pamiatkami. Ostrov vyhlásilo UNESCO za svetovú prírodnú a kultúrnu pamiatku. Najznámejšie oblasti ostrova Rhodos sú:
Ixia - k tomuto prázdninovému středisku patří kromě dlouhých oblázkových pláží též kavárny, bary, restaurace, obchody a diskotéky. Středisko má pravidelné spojení linkovým autobusem s městem Rhodos. Velmi příjemné ochlazení v horkých letních měsících přináší severozápadní vítr "meltémi", který tak na západním pobřeží vytváří ideální podmínky pro windsurfing (vlny nejsou vhodné pro velmi malé děti a neplavce).
Kalithea/Koskinou - stranou od velkých turistických center, v blízkosti malých skalnatých zálivů a bývalých tureckých lázní, leží oblast s názvem Kalithea, 2 km od ní se pak nachází typicky řecká vesnička Koskinou. Hotely jsou v blízkosti jednotlivých pláží a celá oblast je vzdálena pouhé 4 km od města Rhodos. S městy Rhodos a Faliraki je pravidelné spojení linkovým autobusem.
Faliraki - původně malá vesnice Faliraki vyrostla v posledních letech v největší prázdninové letovisko pro turisty z celé Evropy. Atraktivní živé středisko nabízí svým návštěvníkům butiky, četné restaurace, kavárny, bary, diskotéky a rušný noční život nejen pro mladé. Faliraki leží na dlouhé písečné pláži ve vzdálenosti asi patnáct kilometrů od města Rhodos (pravidelné spojení je zajištěno linkovým autobusem). Ve středisku se nachází aquapark - jeden z největších v Řecku - a také lunapark pro děti a mládež.
Afandou - oblíbená malá vesnička asi 20 km od města Rhodos neztratila ještě téměř nic ze svého zvláštního půvabu. Centrem je náměstí s kavárnami, bary, tavernami a obchody, k odpočinku a koupání slouží blízká pláž. V hlavní sezoně spojuje vesnici Afandou s hotely poblíž pláže výletní vláček, existuje také pravidelné spojení linkovým autobusem s městy Rhodos a Faliraki.
Kolymbia - na východním pobřeží Rhodu, přibližně 12 km jižně od Faliraki, leží Kolymbia. Centrem střediska je tříkilometrová eukalyptová alej, která vede k oblázkové a oblázkovo-písečné pláži a malému přístavu. Na promenádě jsou taverny, bary a obchody. Kolymbia je místem vhodným pro klidnou dovolenou s širokou nabídou vodních sportů.
Lindos - město Lindos, někdy také nazývané "zkamenělým snem", je plné historických památek. V průzračném vzduchu, který propůjčuje obrysům zvláštní ostrost a zároveň čistotu, se k ohromné skále tisknou bílé domky. Pevnostní zdi na jejím vrcholu působí panovačně v této sluncem rozpálené středomořské krajině. Nahoře se třpytí zbytky sloupů akropole a dole je vidět do křivolakých uliček s proudy nakupujících lidí. Město Lindos je dodnes klenotem na koruně ostrova Rhodos.
Kiotari - nejjižnější místo turistického ruchu ostrova Rhodos. Naleznete zde nádhernou křišťálovou vodu, klidná místa k odpočinku a relaxaci. Kiotari leží cca 15 km od města Lindos a je vhodným místem pro klidnou dovolenou. V okolí hotelů je pár obchůdků a taveren.

Samos
Ostrov Samos leží na východe Egejských ostrovov, veľmi blízko tureckého pobrežia, je jedným z najznámejších gréckych ostrovov. Najväčší rozmach zažil v 6. storočí p. Kr. ako jedna z najvýznamnejších gréckych kolónií. Ostrov je zaujímavý svojou horskou flórou. Tunajšie byliny sú nesmierne bohaté na aromatické a liečivé zložky. Na ostrove kedysi rástlo cez 1100 druhov bylín a korení. Okrem toho sa tu samozrejme tiež pestuje vinič, z ktorého bobúľ sa lisuje vynikajúce víno. Olivové háje, ktoré neodmysliteľne patria ku každému gréckemu ostrovu, dávajú bohatú úrodu olív. Dnešní Samos samozrejme ponúka všetkým turistom všetko pohodlie, ktoré potrebujú. Najznámejšie oblasti ostrova Samos sú:
Samos - hlavní město ostrova a důležitý přístav, desetitisícové město Samos, se rozkládá stupňovitě nad zátokou Vathy. Typický obraz tohoto místa vytvářejí malá náměstíčka, zahrady a úzké uličky. Pobřežní promenáda je lemována množstvím kavárniček a taveren. Městečko je pulzujícím centrem ostrova, které vzniklo spojením staré Vathy a nového města Samos. Za zhlédnutí stojí archeologické muzeum, katedrála a parlamentní budova.
Pythagorion - přístavní romantické městečko Pythagorion leží na jihovýchodním pobřeží ostrova a je pojmenováno po nejslavnějším synovi ostrova Samos, mysliteli a matematikovi Pythagorovi. Barvitá atmosféra rybářského přístavu, pitoreskní staré domy a křivolaké uličky dávají městečku nezapomenutelný charakter. V nejbližším okolí najdete překrásné pláže, které vás určitě okouzlí.
Kokkari - na severu ostrova v široké zátoce pod zalesněnými úbočími hor naleznete původně rybářskou vesničku Kokkari, dnes nejvyhledávanější rekreační středisko. Kromě hlavní, asi půldruhého kilometru dlouhé oblázkové pláže, se v okolních idylických zátokách nacházejí další malé pláže, mimo jiné i známá nudistická pláž Tsamadou. Na pobřežní promenádě se v útulných kavárnách a tavernách mísí snad všechny světové jazyky. Pro sportovně založené klienty je zde možnost provozování cykloturistiky, rybolovu a v neposlední řadě se stává Kokkari rájem surfařů.
Na západě ostrova se nachází nejkrásnější místa s panenskou přírodou, pláže Mikro a Megalo Seitani, které jsou chráněným územím, na němž se vyskytuje tuleň středomořský. Osobité a jedinečné jsou vycházky do hor, kde naleznete orlí hnízda a vesničky s kupovitou zástavbou tradičních řeckých domků.
Votsalakia - Kampos - jižní část ostrova na úpatí nejvyšší hory ostrova Kerkis má tvar široce rozevřeného zálivu a je oblastí, která má všechny předpoklady stát se v budoucnosti jedním z nejvyhledávanějších míst na Samosu. Zatím je pro masovou turistiku teprve objevována a vy můžete ještě zažít atmosféru panenského ostrova. Dlouhá pláž Votsalakia - Kampos s nabídkou vodních sportů je písečná a oblázková, tři kilometry západně od ní se nachází další vyhledávaná písečná pláž Psili Ammos. Oblast je vhodná pro rodiny s dětmi.

Santorini

Je najjužnejšou časťou súostrovia Kyklád, ktorého osud i vzhľad v dávnej minulosti výrazne poznamenal výbuch sopky v polovici druhého tisícročia p. Kr. Býva tiež nazývaný ako bájna Atlantída. Názov Santorini pochádza z taliančiny a oslavuje sv. Irenu. Práve na Santorini má pôvod klasický obrázok Grécka – modrobiele domčeky, kostoly s kupolami na pozadí úchvatného západu slnka. Toto pobrežie priezračného mora s nekonečnými širokými plážami je často vyhľadávané k stráveniu príjemných dovoleniek. Santorini splní predstavy každého návštevníka, či už ste romantik, priaznivec kúpania a vodných športov alebo milovník archeológie a dávnej histórie. Môžete navštíviť múzeum vín, kde môžete ochutnať vína miestnych značiek alebo lávové ostrovčeky vzniknuté uprostred sopečného kráteru. Posedenie ponúkajú mnohé kaviarne a reštaurácie s terasami.

Skiathos
Ostrov známy po celom svete svojimi 60-timi kúzelnými plážami a nočným životom. Je nazývaný ostrovom "mladosti". Malebné hlavné mesto ostrova je rozložené na dvoch skalných hrebeňoch, po oboch stranách má malé prístavné zátoky. Žiarivé biele domčeky s typicky červenými strechami sú pretkané kľukatými uličkami s radom kaviarní, barov a reštaurácií. Ostrov je známy svojou zeleňou a zlatými plážami.

Skopelos
Priťahuje turistov svojou typickou architektúrou s 360-timi kostolmi, kláštormi a kaplnkami. Vyhláseným miestom ostrova je malebné mestečko Chóra.

Syros

Thassos
Podľa gréckej mytológie je Thassos sídlom Sirén, ktoré svojím spevom lákali k ostrovu námorníkov a spôsobili tak stroskotanie viacerým lodiam. Thassos tiež nazývaný pre svoje borovicové lesy, píniové a olivové háje ako „zelený smaragd v Egejskom mori“ je od gréckej pevniny vzdialený 8km a leží v tesnej blízkosti pobrežia Macedónska. Ostrov má stredomorskú klímu, čo znamená letné teploty 25-35°C od polovice mája do polovice októbra. Krásy Thassosu nájdete nielen v bohatom poraste píniových lesov, olivových hájov a v krištáľových morských hladinách. Na jednom ostrove nájdete tradičný dedinský životný štýl, archeologické mestá, moderné obchody a bohatý nočný život. Tento ostrov je tiež veľmi obľúbený archeológmi pre svoje bohaté náleziská a sľubné lokality. Hory delia ostrov na dve časti s najvyšším vrcholom Ypsarion (1127 m. n. m.). Severná a východná časť je hornatá, pokrytá píniovými lesmi a medzi skalnatými vrcholkami sa tvoria piesočné pláže. Južná a západná časť klesá miernejšie k moru a tvorí hlboké piesčité zátoky s krištáľovo čistou vodou, je pokrytá olivovými hájmi, v ktorých okolí sa zakladali dedinky. Thassos tiež samozrejme ponúka bohatú večernú zábavu, je tu veľké množstvo barov, kaviarní a reštaurácií, v ktorých je možné ochutnať miestne špeciality a tiež thassoské víno známe už zo staroveku. K nákupu je tu množstvo obchodov, je možné si taktiež pozrieť antickú drámu v historickom divadle. Ostrov je možné lepšie poznať formou fakultatívnych výletov či už prostredníctvom požičaného automobilu, motocyklu alebo na bicykli.

Zakynthos
Zakynthos, alebo tiež Zanté, patrí medzi najväčšie Iónske ostrovy a spolu s ostrovmi Kefalóniou a Lefkádou tvoria južnú skupinu súostrovia na juh od Korfu. Pre svoju bujnú vegetáciu je ostrov nazývaný „Kvetinou východu" alebo „Ostrovom vôní“. Zakynthos je známy vďaka svojej skvostnej prírode, zlatkavým plážam a pohostinnosti miestnych obyvateľov. Je jedným z najdôležitejších miest, na ktorom sa rozmnožuje chránená korytnačka Caretta-Caretta a stala sa preto symbolom Zakynthosu. Navagio, nazývaná ako „Pláž stroskotania“, je hlavnou atrakciou ostrova, pretože tu pred rokmi stroskotala pašerácka loď. Pre väčšinu návštevníkov bude nezabudnuteľným zážitkom azúrovo modré more s magickými západmi slnka a prekrásne scenérie so stovkami jaskýň. Strmé skaly, piesočnaté pláže a divoko rastúce orchidey sa vryjú do pamäti spoločne s vôňou jazmínu, borievky, tymianu a šalvie. Vo vnútrozemí si väčšina dedín zachováva svoju tradičnú atmosféru, k čomu prispievajú samotní obyvatelia svojou pohostinnosťou a zmyslom pre zachovanie tradícií a kultúry.

Zdroj: invia.skDOVOLENKA NA SLOVENSKU.
Chaty, chalupy, hotely a penzióny v najkrajších kútoch Slovenska www.dovolenky.sk

© CESTOVKY.sk